sobota, 6 lipca 2019

Czas jako czwarty wymiar, zakładający możliwość podróżowania w czasie!

Czas - ciekawostki i podróże w czasie


Wydawałoby się, że czas jest wartością stałą, niezmienną i po prostu płynie w kązdym przypadku, w każdej okoliczności i dla każdego obiektu tak samo. Tak jednak nie jest, co wiemy już od dość dawna. Wcześniej uważało się, że czas jest wartością przypisaną przez człowieka, zwyczajnym opisaniem kolejności zdarzeń w przestrzeni, dzisiaj czas uważamy za osobny wymiar, który można modyfikować - spowalniać, przyspieszać, czy zatrzymywać.

Mierzenie czasu i jego synchronizacja była od zawsze bardzo trudna w realizacji, przed czasami ogólnej łączności był to duży problem gdyż faktycznie czas był wartością wspólną jednak dla niewielkiego obszaru na przykład miasta. Do tego mierzenie czasu było, i nadal jest zawodne ponieważ nie istnieją instrumenty do tego nieomylne, do mierzenia czasu wykorzystuje się mechanizm, który wykonuje jakiś cykl i na podstawie tego cyklu wyznaczamy sekundę. Każdy mechanizm ma swoje wady przez co na przykład przeciętny zegarek gubi, lub dodaje sekundę co kilka miesięcy. Nie jest to dla nas wielki problem, jednak na skale światową wahania takie są niedopuszczalne.



Dziś do precyzyjnego mierzenia czasu wykorzystuje się zegary atomowe, te używają atomu cezu, który wibrując wykonuje powtarzalny cykl, cykl składający się z ponad 9 miliardów emisji światła na sekundę. Za każdym razem gdy program zliczy tę liczbę dodaje kolejną sekundę. Zaletą tak skomplikowanego mechanizmu jest to, że pomyłka o sekundę występuję co 100 milionów lat, przez co możemy go nazwać wręcz nieomylnym.

To że czas jest uznawany czwartym wymiarem i ściśle powiązany jest z przestrzenią wyznaczył Albert Einstein, wpadł On na to, że nasz ruch w przestrzeni ma znaczący wpływ na ruch w czasie. By to udowodnić, w 1971 roku, wykonano eksperyment, który polegał na mierzeniu czasu z pomocą dwóch zegarów atomowych, z tym że jeden znajdował się na ziemi, a drugi w tym czasie był w odrzutowcu okrążającym Ziemię. Wynik był zaskakujący, czas na dwóch zegarach był różny o kilkadziesiąt miliardowych sekundy. Zdecydowanie był to przełom w pojmowaniu pojęcia czasu, przestał on być wtedy wartością sztucznie nadaną przez człowieka, a w pełni indywidualnym wymiarem.

Podróż w czasie


Rozumienie czasu jako wymiaru zakłada możliwość jego manipulacji, czyli najzywczajniej mówiąc podróżowania w czasie i w tym przypadku najprostsze rozwiązania nie zakładają manipulacji czasem a raczej jego postrzeganiem. Eksperyment wykonany z zegarami wykazał, że czas płynie wolniej im z większą prędkością się poruszamy. Wnioskując, by przenieść się w przyszłość wystarczy poruszać się z ogromną prędkością, bliską prędkości światła i wtedy przez nasz rok, na Ziemi minąć może przykładowo kilkaset lat. Podobnie jest w przypadku grawitacji, ta ma silny wpływ na czasoprzestrzeń i im jest większa tym wolniej płynie czas. W okolicach czarnych dziur, które posiadają ogromną grawitację, czas płynie niezwykle powoli, a nawet staje w miejscu i będąc w jej okolicy 10 lat, nie postarzejesz się w ogóle. Niewiadomo ile czasu minie wtedy na Ziemi, kilkaset lat, kilka tysięczy, czy milionów gdyż nie znamy tego pozornie, naturalnego tempa czasu.

Jeśli chodzi o przemieszczanie się w przeszłość, robimy to cały czas. Patrząc w gwiazdę oddaloną o 100 lat świetlnych, widzimy ją taką jaka była 100 lat temu, w pewnym sensie można to nazwać podróżą w czasie. Jednak gdybyśmy chcieli cofnąć się o 1000 lat i zobaczyć jak wtedy wyglądała Ziemia byłoby to znacznie trudniejsze niż przeniesienie się w przyszłość. Trzeba by poruszać się z prędkością większą od prędkości światła co, jak udowodnił Einstein jest niemożliwe gdyż osiągając prędkość równą prędkości światła, nasza masa staje się nieskończona. Istnieją jednak teorie mówiące o tym, że da się w pewnym sensie zwinąć czasoprzestrzeń przez pewien rodzaj konsktrukcji obracającej się z prędkością bliksą prędkości światła, wtedy moglibyśmy cofnąć się w czasie kierując się po jej obwodzie, jednak tylko do momentu uruchomienia tej konstrukcji. Cofanie w czasie pozostaje dla nas zagadką, wielu fizyków wierzy jednak w rodzaj pewnych tuneli czasoprzestrzennych, które miałyby nas przenosić pomiędzy okresami w historii wszechświata. Często się przywołuje czarne dziury, jako potencjalne kandydatki na tunele czasoprzestrzenne będące przejściami pomiędzy miejscem, lub czasem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz